Решетилівський художній професійний ліцей – колиска
самобутньої творчості Полтавського краю
На вістря голки впали небеса,
На вістрі голки вся земна краса.
Крізь вістря голки долю переллю,
Пересумую , в серці відбілю.
Ой біло – біло ниточка вела,
Красу і пісню в полотно вплела,
Краплини сонця чи гірка сльоза –
Біля віконця доля виріза.
Клубочок білий меншає щодня,
Мережечка густішає щомиті.
У голки й нитки доленька одна –
Свою стежину біло –біло шити.
Т. Домашенко
Упродовж історичного розвитку людської спільності на шляху до формування української нації і національної культури ми , українці, вибороли раціональну організацію середовища життєдіяльності і забезпечення духовних запитів людини, створили особливу систему звичаїв , вірувань , світорозуміння.
Сьогодні головним завданням є формування особистості на духовних надбаннях предків: утверджуючи нову духовність , продовжувати і розвивати культурно – історичну національну спадщину , традиції з метою забезпечення вічності й безсмертя українського народу.
Педагогічний та учнівський колективи Решетилівського художнього професійного ліцею вже багато років працюють над вивченням, пізнанням і збагаченням народної духовної і матеріальної-побутової культури українського народу. Кожне нове покоління людей вивчає досвід, нагромаджений попередниками, і одночасно вносить щось своє, нове, те, що актуально саме для їхнього часу і викликає інтерес у сучасників, намагаючись не зупинятися на досягнутому, а йти цим шляхом далі, передбачаючи майбутнє.
Виховання на традиціях реалізує, по – перше, глибоке і всебічне пізнання рідного народу; по – друге, усвідомлення кожним самого себе як невід’ємної частини свого народу, нації ; по – третє, відбувається формування самобутньої індивідуальності здатної до самооцінки, самовиховання, самостворення і самовдосконалення. Тому педагогічна сутність полягає в тому, що вони (традиції) складають основний зміст і комплексний засіб національного навчання, обґрунтовують право націй на власну творчість, духовність і культуру.
Національно – культурні традиції є унікальним педагогічним явищем, до якого вчитель завжди буде звертатися, щоб «освіжитися святою водою» народного генія.
Час звернутися до традицій та надбань українського народу. Духовне піднесення людини найбільше відбилося у створених нею мистецьких виробах. Щоб створити затишок у своїй оселі, прикрасити її, українці використовували вишивку, килимарство, ткацтво, що передавалися від покоління до покоління.
Решетилівський художній професійний ліцей продовжує бути центром української національної культури, готує висококваліфікованих фахівців. Колектив працює в умовах ринкової економіки та розвитку країни. Але культурна спадщина залишається в основі діяльності, у навчанні та вихованні. Намагаємося передавати своїм вихованцям любов до обраної професії , повагу до історичного минулого України.
Особливу увагу приділяємо основній функції вишивки – оздобленню одягу і тканин для обладнання житла. Упродовж віків у кожному регіоні України вироблялися своєрідні прийоми художнього вирішення одягових та інтер’єрних тканин. Є відмінності у місці розташування орнаменту, його величини, характерних особливостей мотивів, їх укладанні на площині композиції, колориті тощо. Навчаючи дітей, перевагу віддаємо полтавській вишивці, дуже давній за своїми витоками. Декоративні орнаментовані форми полтавської вишивки повніше відтворюють стиль українського бароко. Особливістю полтавської вишивки є виконання технікою «білим по білому» вишуканих за конфігурацією геометричних та стилізованих рослинними мотивами орнаментів.
Наші майстрині разом з учнями переносять вишивку із рушників, сорочок , серветок, скатертин, на сучасний молодіжний одяг. Так створюються цікаві моделі одягу, які залюбки демонструють самі ж діти – учасники «Агенції моделей», що поєднує минувшину і сучасність українського костюма у національному стилі. Особливої уваги заслуговує колекція моделей виготовлена на домотканому полотні. Це полотно виготовляли ще наші бабусі. Воно має лікувальні властивості, в ньому не спекотно влітку і не холодно взимку. Автором вишивок є Вакуленко Надія Вікторівна, а дизайнером - модельєром Верховод Алла Григорівна. Діяльність «Агенції моделей» допомагає учням розвивати народні традиції Полтавщини, самостверджуватися і самореалізовуватися.
Отже, виховуючи нове покоління на народних традиціях, ми відроджуємо свою культуру, духовність, а разом з тим формуємо українську націю. Велику роль у підготовці молоді до трудової діяльності відіграють заняття різними видами декоративно - ужиткового мистецтва, які поєднують сучасні промислові технології та ручну працю. Вони стимулюють розумовий розвиток, розвивають художній смак, підвищують інтерес молоді до національних надбань українців.
Професії з народних промислів і ремесел на ринку праці в нинішніх умовах характеризуються самозайнятістю. Ми завжди пам’ятаємо про це і працюємо у справі відродження, збереження, передачі народних традицій молодому поколінню, враховуючи політичні, економічні, культурні аспекти і цінності.
Все, що ми робимо, робимо для того, щоб наші нащадки ще довго пам'ятали про своє коріння, щоб могли своїм дітям з любов'ю, повагою і гордістю розповідати про те, що ми – українці.