-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
позакласного виховного заходу
на тему:
«День Соборності України»
Розробила:
майстер виробничого навчання Коваленко Світлана Анатоліївна
Решетилівка - 2015 рік
ВСТУП
День Собо́рності — свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День соборності відзначають з 1999 року.
Соборність українських земель має глибоке історичне коріння, спирається на споконвічну мрію народу про власну незалежну, соборну державу та є інтегральним результатом складного і довготривалого процесу її формування.
Розробка відкритого виховного заходу спрямована на виховання любові до своєї Батьківщини, розширення світогляду про Україну, піднесення патріотичного духу учнів.
Мета: Поглибити знання учнів про історію виникнення свята Соборності України. Пригадати ст. 20 Конституції України. Ознайомити з цікавими фактами про Україну. Виховувати патріотичні почуття та повагу до державної атрибутики. Викликати інтерес до вивчення історії України.
Обладнання: Державна символіка, Конституція України, портрет М. Грушевського, К.Левицького
Епіграф: «Співаєм славу тій події і тепер.»
«22 січня – День Соборності України»
Хід виховної години
Ведуча 1: Сьогодні День Соборності України, свято рідного краю, свято нашої держави.
Ведуча2: Ми пишаємося, що ми – українці, а наша Вітчизна – Україна, земля, дорога та мила серцю кожного із нас.
Читець 1:
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води,
в годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди!..
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу її, вічно живу і нову,
і мову її солов’їну.
Між братніх народів, мов садом рясним,
сіяє вона над віками…
Любіть Україну всім серцем своїм
і всіми своїми ділами!..
Ведуча1: Україна – рідний край, земля з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, працелюбними, мудрими й талановитими людьми.
Ведуча 2: Ми горді зватися українцями. Поклик рідної землі завжди відчували наші прадіди й діди, ті, хто живе в Україні та кого доля закинула на чужину. І де б не був українець, захвилюється аж до сліз, почувши рідне слово.
Ведуча 1: Україна... Її майбутнє в руках молоді. Від нас залежить, якою буде наша держава! А держава, як і родина, має бути дружною, сильною, здоровою, щасливою.
Ведуча 2: Якось батько зібрав синів і сказав: «Сини мої! Живіть у мирі й злагоді, і тоді жоден ворог вам не страшний, ніхто не зможе вас здолати». Сини стали заперечувати. Кожен вважав, що зуміє побороти ворога самотужки. «Невже ви думаєте, що здолаєте ворога, коли кожен із вас, як та гілка, яку вітер хилить у різні боки, а як сильніше дмухне – то й зламає? – мовив батько. – Ось спробуйте зламати цей пучок гілля. Що, не можете? Тож запам’ятайте: нікому ще не вдалося перемогти людей, які тримаються одне за одного, як ці гілки».
Звучить пісня «Я України син» ( муз. П.Мрежук, сл.В.Крищенко).
Майстер виробничого навчання:
22 сiчня день Соборностi України. Майже 100 рокiв тому це слово було вписане в iсторiю українського народу, але святковим днем українського календаря воно стало тiльки вiд недавна. Лише за умов державотворчих процесiв в Українi цей день набув своєї чинностi. Так трапилось, що на протязi багатьох столiть iсторичного розвитку Україна не мала власної державностi i єдиної територiї. Українськi землi належали багатьом державам: найбiльше Росiї, Литвi, Угорщинi, Речi Посполитiй, згодом Румунiї, Чехословаччинi.
У березнi 1917 року у Надднiпрянськiй Українi розпочалася нацiональна революцiя. Було обрано Центральну Раду, першого президента М.Грушевського, проголошення створення Української Народної Республiки (УНР), а 4 Унiверсалом вiд 22 сiчня 1918 р. було проголошено незалежнiсть України. Подiбнi процеси вiдбувалися i в Галичинi. 9 листопада 1818 р. було проголошено назву держави ЗУНР i створено перший уряд — державний Секретарiат на чолi з Костем Левицьким.
Зламався врештi двох iмперiй мур!
I на розалинах у слушну цю нагоду
З’явилися держави УНР i ЗУНР,
Як вияв волi нашого народу.
Ведуча 1: Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.
Ведуча 2: Так вже розпорядилась історія, що упродовж століть наш народ та землі України були розрізнені, належали до інших держав: Російської імперії, Польщі, Австро-Угорщини. Тож споконвічною мрією українців було об'єднання розрізнених частин України в межах однієї держави. Західноукраїнські землі входили до складу Австро-Угорщини, але, на відміну від східних земель, тут українці мали ряд політичних свобод і всебічно розвивали культурне та громадсько-політичне життя.
Ведуча 1: Та реалiзувалась ця мрiя внаслiдок української революцiї 1917-1920 рокiв, пiд час якої з великою силою розкрилися свободолюбство i нацiональний дух українського народу, утворилися двi демократичнi держави – Українська Народна Республiка (УНР) та Західноукраїнська Республiка (ЗУНР). Нажаль, двi роз’єднанi держави не могли iснувати як єдиний полiтичний, економiчний органiзм, цьому заважав ряд причин. Не зважаючи на перешкоди, народ України не полишав прагнення до соборизацiї всiх українських земель у власнiй державi.
Ведуча 2: 01 грудня 1918 року представники державного Секретаріату ЗУНР – К.Левицький, Л.Цегелоський, члени Директорiї – В.Винниченко, С.Петлюра, П.Андрiєвський, Ф.Швець пiдписали у Фастовi Предвступний договiр про майбутнє об’єднання двох республiк. Цей договiр став першим i основним актом соборностi, викликав схвалення українського загалу.
Ведуча 1: 03 сiчня 1919 року на першому засіданнi Української Народної ради було одностайно прийнято Ухвалу про злуку ЗУНР i УНР. Часописи пiдкреслювали, що тим самим зроблено перший крок на шляху до соборностi українських земель.
Ведуча 2: Директорія i Рада Народних Мiнiстрiв призначила святкування об’єднання УНР i ЗУНР на 22 сiчня. Мабуть, ця дата не була випадковою, адже вказаний день збiгався з рiчницею iсторичного IV Унiверсалу Цетральної Ради, згідно з яким УНР проголошувалася самостiйною, незалежною державою, отже вiн мав стати днем подвiйного всенародного свята – Незалежностi i Соборностi.
Перегляд відео «День Соборності»
Ведуча 1: Урочистості розпочав держсекретар Лонгин Цегельський оголосив вірчу грамоту президії Української Національної Ради й передав її голові Директорії Володимиру Винниченку, який привітав галицьких делегатів, наголосивши на непересічному значенні Акта соборності. Представник Директорії Федір Швець виголосив великі слова:
"Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України - Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна - в одну Велику Україну…
Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об'єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу".
Ведуча 2: Таким чином, вперше за шістсот років був зроблений серйозний крок до об'єднання більшості етнічних українських земель в єдину державу. На жаль, вже через кілька місяців після проголошення об'єднання більшовики захопили Київ, Східну Галичину окупували поляки, Буковину - румуни, а Закарпаття - Чехословаччина. Так, тоді, в 1919-му, Україна не змогла відстояти свою незалежність.
Ведуча1: День Соборності України почали відзначати на державному рівні з 1999 року, коли був підписаний відповідний Указ Президента України. Згідно з цим документом 22 січня - день, коли був проголошений в 1919 році Акт Злуки, встановлено Днем Соборності України.
Ведуча 2: Цей день увійшов до національного календаря як велике державне свято – День Соборності України, і відзначають його з 1999 року.
Ті вікопомні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. У розмаїтті жовто-синіх знамен 22 січня 1990 року наші сучасники поєднали живим ланцюгом злуки Схід і Захід України.
Ведуча1: Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Плекаймо все, що працює на ідею загальнонаціональної єдності.
Звучить Державний Гімн України.
Вікторина
1. Назвіть один із найдавніших знаків, який є гербом України.
(Тризуб)
2. Коли було прийнято постанову про Державний прапор України і якого він кольору?
(28 січня 1992 p., жовто-блакитний)
3. Як називається Гімн України?
("Ще не вмерла Україна")
4. Хто є автором слів Гімну України?
(Павло Чубинський)
5. Назвіть український Національний герб.
(Тризуб)
6. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці.
(Гімн)
7. Назвіть композитора, який вірш П. Чубинського поклав на музику, цей твір невдовзі став гімном.
(Михайло Вербицький)
Ведуча 2: Соборність – це символ. Символ боротьби за волю. Порозуміння між людьми. І часточка надії і віри у майбутнє.
Ведуча 1: Пам’ятаймо про незліченні жертви наших співвітчизників, покладені на вівтар незалежності, соборності, державності.
Ведуча 2: Любов до землі, до рідного слова прирекли багатьох славних синів і дочок України на тюрми і поневіряння.
Ведуча 1: Віримо, що територіальна цілісність України, скріплена кров’ю мільйонів незламних борців, навіки залишатиметься непорушною. Маємо бути свідомі того, що лише в єдності дій та соборності душ можемо досягти величної мети – побудови економічно й духовно багатої, вільної й демократичної України, якою пишатимуться наші нащадки.
Звучить пісня «Україно, Україно…» (муз. і сл. Т.Петриненка).
Ведуча 2:
Україно, соборна державо,
Сонцесяйна колиско моя,
Ні, не вмерла й не вмре твоя слава,
Завойована в чесних боях.
Ведуча1:
Ти не загинеш, Україно!
І мова прадідна твоя,
Що кожне слово в ній – перлина,
Не вмре повік!
Ведучі:
Ми вірим в майбутнє твоє, Україно!
Говорять сьогодні дорослі й малі.
Бо ти в нас – найкраща, бо ти в нас єдина,
Немає такої, як ти, на землі.
Звучить «Молитва за Україну» (сл. О.Кониського, муз .М.Лисенка).
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.02.2015 року для учнів РХПЛ в приміщені Решетилівської районної бібліотеки було проведено урок патріотичного гарту «Ви на віки піднялися в небо, мужні і сміливі вояки». Цей урок було присвячено річниці кривавих подій які відбулися на майдані в ході Революції гідності в лютому 2014 року. Працівники Решетилівської районної бібліотеки створили урочисту та хвилюючу атмосферу в ході якої були пригадані ці трагічні події. Учні вшанували хвилиною мовчання Героїв небесної сотні, а також з великою увагою та зацікавленістю вислухали виступ учня 13 групи Теліпко Владислава, який навчається за професією живописець-килимар, та був учасником тих трагічних подій на майдані. В кінці заходу учні поклали квіти до пам’ятника Т.Г.Шевченку та запалили поминальну лампадку, як символ вічної пам’яті та надій на майбутнє.
На виконання листа щодо проведення марафону "Діти за мир, за єдину Україну" в Решетилівському художньому професійному ліцеї було проведено захід "Напиши листа солдату" в якому взяли участь наші учні. На протязі трьох днів діти приносили малюнки та листи-побажання нашим захисникам, що воюють в зоні АТО.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
План заходів
щодо проведення Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»
в Решетилівському художньому професійному ліцеї
Район,або назва навчального закладу |
Заходи |
Дата проведення |
Відповідальні |
Інформація про висвітлення проведених заходів |
Решетилівський художній професійний ліцей |
Тренінгове заняття «Учись жити в мирі і злагоді». Тренінгове заняття «Насильство- зло, що немає права на існування». Лекція на тему «Людська гідність- найвища цінність» з метою попередження насильства і жорстокості. Бесіда «Життя без насильства» з метою налагодження позитивного клімату в учнівському колективі. Бесіда «Профілактика агресивності та жорстокості серед молоді». Бесіда «Людина- не товар,який можна продати». |
22.10.2013 26.11.2013 3.12.2013 Протягом року Протягом року Протягом року |
Шибіко В.М. Шибіко В.М. Шибіко В.М. Шибіко В.М. Шибіко В.М. Шибіко В.М. |
На сайті Решетилівського художнього професійного ліцею |